Asibásně Etwagedichte Probable poems, německý překlad M. Spielmann  anglický Paul Wilson Copyright M. Knížák, 1982 Asibásně Etwagedichte Probable poems, německý překlad M. Spielmann anglický Paul Wilson Copyright M. Knížák, 1982
zpět na Knihy

Milan Knížák: Cestopisy původně vycházely jako samizdaty. V roce 1990 vydalo nakladatelství RADOST. K vydání připravil Petr Lukáš, Pavel Nádvorník; redakce Jana Brabcová, Dr. Anna Fárová; doslov Magor (Ivan Martin Jirous); grafická úprava Studio POST; sazba Bookman, NTS - Miroslav Šimáček; Praha 1990, vydání I. svazek č. 7.

CESTOPIS I.

Amerika. 1968-70

CESTOPIS II.

Československo. Září 1974 - březen 1977

CESTOPIS III.

Berlín a okolí. 1979-80

CESTOPIS IV.

Horizontální. 1982-83

DOSLOV 1990

Magor

 

Tahleta knížečka, jestli se to dá tak nazvat, je jen velmi nesourodým souborem textů vzniklých za mýho pobytu v USA a bezprostředně před a po. Neměl jsem ani trochu v úmyslu napsat knížku. Ze začátku sem chtěl vypotit pár reportážních článečků pro český noviny a časopisy (to sem udělal - sou na začátku knihy), ale pak mě to jako všechno co pochoduje do stereotypu, začalo štvát a tam sem vynechával, nepopisoval. Zesoukromnil jsem to, zdeníkovatěl. Jsou tam i útržky dopisů napsanejch mnou různejm lidem, nápady, sny, vize.

Asi bych to neměl dávat nikomu číst, je to snad přespříliš soukromý a nemám právo tím obtěžovat, ale já si přece jen myslím, že ten obraz českýho člověka v Americe, přes to všechno, trochu vylejzá. Chtěl bych jen dodat k jazyku toho psaní. Záměrně míchám hovorovou řeč (tý je většina) se spisovnou (třeba i v jedný větě). Je tím totiž možno vytvářet obrovský napětí a stanovit míru až do který se smíme roztesknit a rozohnit a naopak. A ty anglický vložky a vložtičky - to je tak trochu moje nectnost - každej cizinec se dopouští toho, že míchá dohromady svůj jazyk s jazykem země v který je, je to tak pohodlnější a tak i já, ale líbí se mi to a doufám, že mi bude odpuštěno. Dává to textu nádech takový připitomělý záhadnosti. Make your dreams.

Milan Knížák

Cestopisy 1968-1983
zpět na Knihy