Dreaming of architecture, 2012, This outstanding publication contents author‘s projects and esseys of architecture from 1962-1988, for example „ The Earth as a Park“, „The House a s Sensation“, Non-material Architecture“ but also Conventional Houses or Traditional Ritual Buildings including proposes for finishing the Town Hall in Prague and other existing objects. Publication contents a big amount of drawn and photographed materials at 375 pages, size of the book 250x200 mm. The book is available in Gallery MK, Dlouhá 25, Praha 1, Czech Republic (phone 00420602249519)  or  www.milanknizak.com Dreaming of architecture, 2012, This outstanding publication contents author‘s projects and esseys of architecture from 1962-1988, for example „ The Earth as a Park“, „The House a s Sensation“, Non-material Architecture“ but also Conventional Houses or Traditional Ritual Buildings including proposes for finishing the Town Hall in Prague and other existing objects. Publication contents a big amount of drawn and photographed materials at 375 pages, size of the book 250x200 mm. The book is available in Gallery MK, Dlouhá 25, Praha 1, Czech Republic (phone 00420602249519) or www.milanknizak.com
KRITIKA NESMÍ BÝT PLÁCÁNÍM | Aktuality | milanknizak.cz

KRITIKA NESMÍ BÝT PLÁCÁNÍM

Kritika nesmí být plácáním

Čas od času se dostanu k nějakému číslu Babylonu. Líbí se mi jeho formát, líbí se mi, že je černobílý, a proto nikdy neodolám a výtisk si vezmu. Bohužel, vždy najdu něco, co mě roztrpčí. Představuji si, že noviny, které jsou určeny primárně studentům, poněvadž se zdarma rozdávají na vysokých školách, by měly být  ostré, kritické i trochu subjektivní, ale především by měly dávat najevo, že pisatelé jsou vzdělaní, umí přemýšlet, umí se soustředit na témata.

V čísle 5, ročník XXV, ze 14. prosince 2016 v článku „Návštěva hradu“ od arch. Jana Hájka (alespoň tak je text podepsán), píše autor o Kafkovi a českých prezidentech. Následuje věta: „To takový Gustáv Husák nebo Miloš Zeman, předpokládám, Kafku nikdy nečetli a celá Praha jim byla naprosto u prdele“. Nehledě k tomu, že věta je trapně vulgární, je tvrzení zcela v rozporu se skutečností.

Miloše Zemana jsem nevolil a mám proti jeho prezidentování velké výhrady, ale vím, že je to člověk sečtělý, přímo posedlý čtením. Možná, že ví o Kafkovi víc než před ním v textu uváděný Václav Havel. Ani Gustav Husák, jak jsem ho nesnášel a jak mě dokonce osobně ublížil, nebyl nevzdělaný hlupák, ale sečtělý intelektuál, který, bohužel, se nechal svést mocí a zradil tak sám sebe.

Chceme-li něco kritizovat, musíme se nejdříve s problémem důkladně seznámit. Kritika jiná než znalá, nemá smysl, je jen plácáním.

Po zdolání tohoto textu jsem už dál v tomto čísle Babylonu nečetl. Nechtěl jsem další nepříjemná překvapení.

Je mi jen líto, že na studentské půdě vzniká něco tak primitivního.

Jelikož Babylon vychází s podporou Ministerstva kultury, potvrzuje to mé negativní stanovisko k ministerstvu, které pod vedením farizeje Hermana znečišťuje naše kulturní klima.

Prof. Milan Knížák

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com