Ateliér, 1957, olej na lepence, 59x41 cm Ateliér, 1957, olej na lepence, 59x41 cm
Kapela Aktual | Hudba | milanknizak.cz

Kapela Aktual

zpět na Hudba1967 - založil Milan Knížák rockovou skupinu Aktual, někdy se uvádí, že byl do hudební skupiny Akutal přizván- v sestavě spolu s ním byli kytaristé Pavel Tichý a Ivan Čori. Poprvé vystoupila jejich kapela Aktual v březnu v rámci oslav Mezinárodního dne žen ve Velké Hleďsebi. Jejich vystoupení se však neshledalo s velkým pochopením a skončilo po odehrání třetí skladby. Pak se Aktualu podařilo proniknout před publikum ještě dvakrát, i tyto koncerty však končily skandálem. Některé jejích písně (např. Atentát na kulturu) byly později mylně připsány skupině The Plastic People of the Universe. Aktual i stejnojmenná hudební skupina měly vliv na formování životních postojů a uměleckých projevů nekonformní mládeže.[1] Hudební vliv na kapely The Plastic People of the Universe a DG 307 byl nepopiratelný. První vzkříšení 1970: Po návratu z USA v roce 1970 obnovuje Milan Knížák Aktual, je více experimentální, inspiruje se i dechovkou. Nejslavnější koncert obnoveného Aktualu proběhl ve smíchovském Music F Clubu na jaře 1971. Publikum nebylo příliš nadšené také vedení klubu se tvářilo velmi kysele, když skupina počala vrtačkou destruovat pódium a Knížák seká dřevo a háže polínka do publika. Naposled Aktual veřejně hrál roku 1972 ve Slovanském domě v Mariánských Lázních. Druhé vzkříšení 2005: vydání CD s názvem Děti bolševismu v roce 2005 Kdy se Milan Knížák obklopil hudebníky z obou stran "normalizační barikády" a natočil s nimi album nezachovaných nahrávek kapely Aktual. Tvoří ji jednak dřívější Knížákovy přátelé z undergroundové kapely Umělá hmota II (Otakar "Alfréd" Michl a Jan "Dlouhán" Kučera), věhlasný rockový bubeník-cestovatel Jaroslav "Erno" Šedivý, ale i Zdeněk Rytíř Vašek Vašák, s kterými však již Knížák spolupracoval na svých písničkových sólových albech z první poloviny 90.let. Naopak z původní sestavy Aktualu z přelomu 60. a 70.let zde kromě Knížáka nenajdeme již nikoho. Křtu klubu vagon se zúčastnil i prezident Václav Klaus, jako kmotr, který si několik písniček zanotoval. Na cd nechybi zvuky sbíječky, motorky či buldozeru.

 

Jak vznila kapela "Aktual" a její písně?

"Na konci roku 1967 jsem byl několka mladými hochy z Mariánských Lázní, kteří zakládali beatovou skupinu, požádán o spolupráci. Chyběl jim bubeník, zpěvák a repertoár. Také téměř neuměli hrát, proto jim dělalo potíže přejímat běžný repertoár světových beatových skupin odposloucháváním z desek tak, jak se to tehdy běžně praktikovalo. Napsal jsem tedy několik skladeb (melodii i text) a začal se skupinou nacvičovat jako hudebník. Musel jsem rovněž zpívat (což bylo pro mne velmi obtížné, zpočátku jsem vlastně jen vykřikoval) a řídit celé provedení, takže jsem po krátké době zavolal z Prahy svého přítele J.M. Macha, který byl dobrým muzikantem, aby se ujmul bicích. Začala úmorná práce nacvičování těch nejzákladnějších hudebních praktik. Každá zkouška byla urputným bojem mezi mnou a členy kapely. Přitom vznikaly stále nové a nové skladby, které jsem průběžně psal pro potřeby souboru. Začal jsem používat (pro tehdejší beatovou hudbu) zcela netypických nástrojů, například houslí, sirény, vrtačky, motocyklu apod. Samozřejmě kytarové jádro v některých skladbách zůstalo. Neměl jsem absolutně žádné zkušenosti v oboru beatové a rockové muziky a minimální znalosti o světové produkci tohoto typu hudby, a tak jsem tvořil skladby pro naši kapelu zcela nezávisle, dalo by se říci svévolně, bez ohledu na to, jaké možnosti a poslání tehdejší pop-music měla. Na naši hudbu se zásadně nedalo tančit, nedala se ani příliš poslouchat".

Děti bolševizmu, 1968, písně kapely Aktual
Miluju tebe a Lenina, 1968, písně kapely Aktual
M. Knížák - Koncert kapely Aktual v F klubu, 1971
Atentát na kulturu, 1967, Písně kapely Aktual
Žlutej marťan, 1970, písně kapely Aktual
Narkomanova milostná píseň, 1968, písně kapely Aktual
Vyslanci z kosmu, 1970 písně kapely Aktual
Staňte se prasetem, 1968, písně kapely Aktual
Krysy táhnou do boje, 1968, písně kapely Aktual
My blázniví apoštolové, 1968, písně kapely Aktual
Mesiáš bolševik, 1968, písně kapely Aktual
Po koncertě kapely Aktual k smutnému výročí invaze spojeneckých armád 1968, Václavské náměstí, 21. srpna 2016
koncert kapely Aktual k smutnému výročí invaze spojeneckých armád 1968, Václavské náměstí, 21. srpna 2016
Koncert kapely Aktual, k smutnému výročí invaze spojeneckých armád 1968, Václavské náměstí, 21. srpna 2016
koncert kapely Aktual k smutnému výročí invaze spojeneckých armád 1968, Václavské náměstí, 21. srpna 2016
Koncert kapely Aktual, Lucerna Musik bar, 9.12.2012

Atentát na kulturuAny nám any nezešedlyAno takHymna postmoderního rebelaNecháme svět zvířatůmVrátíme svět bohuzpět na Hudba