Akvárium, 1987, disperse, tempera, papír, textil, 150x220 cm Akvárium, 1987, disperse, tempera, papír, textil, 150x220 cm
Interview pro Parlamentní listy | Aktuality | milanknizak.cz

Interview pro Parlamentní listy

Jak hodnotíte uplynulý rok v politice? Co Vás nejvíc překvapilo, potěšilo  a naštvalo?

Nepotěšilo mě v politice nic a to ani ve světové. Politika přestává mít funkci, která jí přináleží (tedy organizování života společnosti vedoucí k duchovní i hmotné prosperitě) a stala se jenom bojem o moc, a to velmi nevybíravými prostředky. Česká společnost v tom, bohužel, není pozadu, spíše naopak.

Zkusíte tipnout, jestli v letošním roce v politice dojde k nějaké zásadní změně, třeba k pádu vlády vzhledem k výhružkám strany LIDEM po odvolání Karoliny Peake z postu ministryně obrany? A přál byste si nějakou změnu?

Nemyslím si, že dojde k pádu vlády, poněvadž parlament je plný poslanců, kteří se při dalších volbách do něj již nedostanou. Musí přece splatit své hypotéky a proto nemohou nechat padnout vládu, hrozilo by totiž rozpuštění parlamentu. Změnu bych si určitě přál, ale ne doleva. Představa budoucí vlády složené ze socanů a komunistů mě děsí ať už budou komunisté ve vládě přímo nebo jí budou jen podporovat. A vámi zmíněná K. Peake – to je zářný příklad politika, který nezřízeně baží po moci a je schopen udělat cokoliv.

Mrzí Vás, že na Pražském hradě končí po deseti letech prezident Václav Klaus? A kdo by podle Vás byl jeho důstojným nástupcem z kandidátů, kteří se o tento post v přímé volbě ucházejí?

Mrzí mne, že Václav Klaus odchází a žádný z nových kandidátů není vhodný. Kandidáti jsou buď bývalí komunisté nebo lidé, kteří o politice a vládnutí vůbec nic neví. Navíc, přímá volba je u nás nesmyslná. Kdyby bývala ODS (která dělá všechno, aby zmizela v propadlišti dějin) nominovala Miroslavu Němcovou, měla by velkou šanci mít příštího prezidenta, tedy prezidentku. Se současným kandidátem, bohužel, nemá šanci. A to říkám i když mám Přemysla Sobotku rád.

Některé občanské skupiny, které si nepřejí na Hradě ani jednoho z bývalých komunistů - Jana Fischera nebo Miloše Zemana - vyzývají veřejnost, aby podpořila jednoho nekomunistického kandidáta, konkrétně Karla Schwarzenberga.  Herec Tomáš Hanák zase vyzval prezidentského kandidáta Jana Fischera, aby se vzdal kandidatury, protože byl v minulosti v KSČ.  Co si o takových snahách myslíte?

Souhlasím s tím, že bývalí komunisté nemají na hradě co dělat, ale take si tam nedovedu představit Karla Schwarzenberga, který se mj. nechá oslovovat “kníže” i když ví, že od r. 1918 v našem státě žádnou šlechtu nemáme. Ať už považuji pana Schwarzenberga za kvalitního či ne, překročil už svůj zenit. A jeho čeština? Nejodpornější ze všech kandidátů je pro mne pan Okamura z kterého čiší nezřízená podnikatelská touha urvat co se dá.

Mají smysl v dnešní době, kdy kolem 60 procentům občanů komunisté nevadí a kdy dva největší favorité prezidentské volby jsou bývalí členové KSČ?

Činy vedoucí k pravdě a důstojnosti mají vždycky smysl. Je-li pravda, že 60 procentům našeho národa nevadí komunisté, navrhuji jim návrat do totality. To znamená – zavřít hranice, vyprázdnit krámy, zavést fízlovské domovní důvěrníky, zákaz studia pro děti rodičů s jiným politickým názorem, a hlavně všeobecná korupce, kdy podpláceli všichni všechny. Vedli zelináři, řezníci, instalatéři, ale také všichni úředníci na státních úřadech atp. Atd.

A co si myslíte o zákonu o přímé volbě prezidenta, když se jím už musel zabývat Nejvyšší správní soud a teď o něm bude jednat kvůli stížnosti senátora Tomio Okamury i Ústavní soud, takže může být samotná volba prezidenta dokonce odložena?

Celé je to nesmysl.

Co byste  přál sobě, České republice a jejím občanům do nového roku 2013?

Přál bych si zákaz komunistické strany a vývoz zuřivých komunistů na Kubu, mohli bychom přibalit i nějaké socany. Přál bych si jasnou a nekompromisní pravicovou vládu, ne klubko mocichtivých straniček. Přál bych si, aby klasické lidské hodnoty jako je úcta, důstojnost, hrdost a pokora získaly zase místo v naši společnosti, která zplebejštěla do vulgarity a primitivizmu a dává to všude najevo.

POVOLUJI PUBLIKOVAT POUZE V PLNÉM A NEZKRESLENÉM ZNĚNÍ.

Milan Knížák

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com