Madona, 1993, laminát a nitroemail, 48x162x60 cm Madona, 1993, laminát a nitroemail, 48x162x60 cm
BABIŠ OBJEVUJE AMERIKU | Aktuality | milanknizak.cz

BABIŠ OBJEVUJE AMERIKU

BABIŠ OBJEVUJE AMERIKU

Andrej Babiš přichází dnes s ohromujícím nápadem, že na kraji města, blízko metra a na dopravě dostupném místě zřídí velkou vládní úřednickou čtvrť. (Babiš plánuje obří vládní čtvrť pro 11 tisíc úředníků. Novinky.cz 27.12.2016.) Chtěl bych jen připomenout, že již na začátku 90. let jsem totéž navrhoval já (naleznete v „Osvětlené okno“, 1993, „Knížák 1995-1964“, Vetus Via, Brno, 1996 a v dalších textech). Publikoval jsem tento názor v tisku a informoval vládní úřady. Připadalo mě absurdní, aby vládní úředníci a poslanci obsazovali rozsáhlé paláce ve středu Prahy a jejich účelovým přestavováním je devastovali. Měnili tak části vnitřní Prahy v polomrtvé město. Večer zůstávala většina paláců bez jediného osvětleného okna.

Babiš dělá všechno, aby si připravil volební vítězství a mohl tak legitimně drancovat republiku. Navíc, dnes přijít s takovým projektem je nesmyslné. Na začátku devadesátých let, kdy jsme přejali zpustošenou zemi a Československo se rozpadlo, mělo smysl vybudovat celý vládní aparát nějakým novým, logickým způsobem, ale dnes, kdy do úpravy paláců pro vládní potřeby byly vynaloženy obrovské finanční prostředky, je Babišův návrh nesmyslem.

Nejsmutnější na tom je, a to opakuji stále, že je u nás ještě dost hlupáků nebo prospěchářů, kteří ho podporují.

Všichni mojí slovenští přátelé nechápou, že jsme si mohli takového člověka nasadit do vlády a jsou šťastní, že Slovensko opustil.

Milan Knížák