Zátiší, 1989, akryl, dřevo, 130x130x100 cm Zátiší, 1989, akryl, dřevo, 130x130x100 cm
DEMONSTRACE ZA LIDSKÉ POVINNOSTI | Aktuality | milanknizak.cz

DEMONSTRACE ZA LIDSKÉ POVINNOSTI

Ze všech stran slyším protestní hlasy „hladovějících“. Zdá se, že lidská společnost je na tom dnes nejhůře. S tím bych souhlasil, ale ne v oblasti bohatství.

Nikdy v pamatovatelné existenci nebylo lidstvo tak bohaté. Speciálně Evropa. Nejen, že lidé covidem objevili život on-line, který řadě lemplů vyhovuje, ale obecně nastává odliv od práce.

Posedlost cestováním je nemocí civilizace. Řada lidí jezdí 3x ročně na dovolenou, pokud možno do exotických krajin.

Kulinářství je jednou z nejpropagovanějších lidských aktivit, média jsou plná receptů a příkladů nejrůznějších krkolomných jídel…… Přivážíme hovězí a květiny z Jižní Ameriky, ovoce ze Středomoří a Afriky, ryby z Nordsee, miliony blbostí z Číny atp. atd.

Za můj život se skoro všechno změnilo. Když jsme (v době mého mládí) potřebovali květiny, tak jsme si je natrhali na louce či v zahradě anebo jsme zašli k zahradníkovi a koupili to, co zrovna kvetlo. Všem to stačilo.

Stále slyším o demonstracích za zvyšování platů, za nejrůznější výhody, proti nejrůznějším povinnostem, ale nikde ani náznak, že by někoho zajímala jednoduchá, smysluplná práce.

Část společnosti společnost okrádá, druhá část jí hlídá, poněvadž má vztek, že nevydělává sama dost.

Lidská práva patří jenom těm, kteří žijí, uvažují a chovají se jako lidé. Je mi jasné, že to nejde předem nijak zařídit, není nikdo, kdo by mohl rozdělit svět na spravedlivé a hříšníky. To se říkalo o Bohu, ale ten je daleko a jeho spravedlnost funguje jinými cestami. Měli bychom však soustředit všechny síly na edukaci společnosti v duchu tradic cti a pokory. Pokud budeme neustále zdůrazňovat lidská práva, brzy nebudeme mít práva žádná.

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com