Ze série Ilustrací k Nové bibli, 1990, laserový tisk, 30x42 cm Ze série Ilustrací k Nové bibli, 1990, laserový tisk, 30x42 cm
dopis ministrovi kultury Hermanovi | Aktuality | milanknizak.cz

dopis ministrovi kultury Hermanovi

V Praze 1. června 2015

Pane ministře Hermane,

Situace je každým dnem vážnější a proto Vás opět varuji.

Dění v Národní galerii vede k brzkému krachu a to si opravdu nepřeji. Dozvěděl jsem se, že právě dala výpověď hlavní ekonomka, kterou si Jiří Fajt přivedl. Obává se, že by nesla spoluvinu za skandálně nehospodárné financování NG, které rozběhl Jiří Fajt.

V minulém dopise jsem Vás upozorňoval na nebezpečné, bezbřehé půjčování kmenových děl. Teď se objevil problém s povolováním vývozu. Právě byl p. Lekešovi povolen NG vývoz Kupkova obrazu bez konzultace s příslušnými odborníky. Tento dokument vydal Adam Budak, kterého ustanovil J. Fajt hlavním kurátorem NG. To je sice důležitá funkce, ale není možné rozhodovat o věcech bez konzultace s příslušnými odborníky.

A to jsou jen drobnosti.

J. Fajt je sice generálním ředitelem, ale v Galerii se velmi málo zdržuje. Mám dvanáctiletou zkušenost s vedením NG, jak dobře víte, a také vím, že výpadek jen několika dní s sebou vždy přinesl řadu problémů. Muzeum umění, a ještě tak velké a různorodé jako je Národní galerie v Praze, potřebuje plné každodenní nasazení.

Znovu Vás varuji, pane ministře, zásadní odpovědnost je na Vás.

Prof. Milan Knížák

 

Na vědomí: Ekonomické oddělení ministra kultury

 

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com