Líbezné trauma, 1992, akryl a uhel na plátně, 175x300cm Líbezné trauma, 1992, akryl a uhel na plátně, 175x300cm
Dopis P. Fialovi | Aktuality | milanknizak.cz

Dopis P. Fialovi

KOPIE DOPISU, KTERÝ JSEM VÁM ZASLAL.

Viz datum

Klíčov, 26.7.2019

Vážený pane předsedo Fialo,

Díky za pozdní reakci na můj dopis. Těší mně, že jste si kdysi vážil mé práce i mých názorů, ale nezbavuje mě to práva kritiky v případě, že takovou nutnost pociťuji.

Nevěřím tomu, že jste pouze hodnotil práci ministra Staňka bez vztahu k aféře s J. Fajtem, poněvadž jste se veřejně ozval právě v tomto případě a navíc velmi neinformovaně. Na to jako vrcholný představitel politické strany, podle mého názoru, nemáte právo. Vaši povinností je být informován tak, abyste za svými prohlášeními mohl stát. Případ J.F. není rozporuplný jak uvádíte, jde o jasné a dokazatelné okrádání státu.

Proč jste se neozval, když předešlý ministr kultury Herman otevřeně podporoval zlořády J.F.? To, že Fajt zacházel se státními prostředky svévolně a nepoctivě bylo obecně známé, ale ministr Herman to vše pokryl. Dodávám, že jsem ho po jeho nástupu na křeslo navštívil a 2 hodiny důkladně vysvětloval situaci v Národní galerii. (Museum umění je jedním ze základních pilířů našeho státního pokladu a reprezentuje naši svébytnost, proto je třeba svěřovat ho do rukou těch nejodpovědnějších.)

Váš ironizující tón, kterým mi sdělujete, že o umění víte hodně, mi připadá dětinský. Celý život žiji s uměním (raději používám termín „blízko umění“) a pořád mi řada věcí v něm zůstává a asi navždy zůstane skryta.

V jednom máte pravdu, nechtěl jsem s Vámi vést rozumnou debatu, poněvadž Vaše prohlášení k rozumné diskuzi nevybízelo, chtěl jsem Vám opravdu prostě vynadat. Nemohl jsem pochopit jak může předseda strany, která byla založena na pilířích demokracie, úctě k tradici a principech svobody, tak hloupě naskočit na vějičku pseudointelektuálního harašení (7000 petentů – 7000 neznalých).

Zda jsem přispěl či nepřispěl k pěstování společenské morálky apod. posoudit nemůžete ani Vy, ani já. Ponechme to jiným.

Prof. Milan Knížák

 

P.S.

To, že jste si můj doporučený dopis nevyzvedl, považuji za zbabělost a aroganci.

 

 

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com