Ze série Ilustrací k Nové bibli, 1990, laserový tisk, 30x42 cm Ze série Ilustrací k Nové bibli, 1990, laserový tisk, 30x42 cm
Embargo na informace | Aktuality | milanknizak.cz

Embargo na informace

Embargo na informace

Generální ředitel Národní galerie v Praze Vladimír Rösel uvalil přísné embargo na informaci o tom, že bude k 31. lednu 2013 jmenovat ředitelem Sbírky moderního a současného umění Helenu Musilovou bez výběrového řízení, poněvadž v nedávno skončeném si nevybral. To je samozřejmě jeho pravomocí, ale proč potom ono embargo? Proč se veřejnost nemá předem dozvědět kdo povede nejproblematičtější a největší sbírku NG? Tím se jen dokresluje obraz podivných praktik vedení galerie.

Vladimír Rösel nejdříve jmenoval svým náměstkem nedostudovaného chlapce, jehož funkci v NG nikdo nepochopil. Možná, že ani on sám si nebyl jist, poněvadž bez varování zůstal v Austrálii a jeho místo je neobsazeno.

Moderní sbírkou dlouho „mával“ a stále s ní ještě lomcuje novinář Marek Gregor, jehož profesní způsobilost je nulová.

Pan ředitel se chtěl zaštítit profesionálem a tak svým zástupcem jmenoval ředitele Staré sbírky historika Víta Vlnase, jehož orientace v moderním a hlavně současném umění je nulová a přesto o něm rozhoduje..

Dnes se Národní galerie chlubí tím jak prolamuje izolaci zaviněnou dřívějším vedením vývozem výstavy českého moderního umění do Koreje. Zapomínají však dodat, že tuto výstavu jsem s naším velvyslancem panem Olšou začal vyjednávat já.

Expozici ve Veletržním paláci, která byla domyšlena do strukturovaného tvaru, doplňují zcela nekoncepčně náhodnými exponáty.

Část Veletržního paláce je permanentně prázdná a to i přes vánoční svátky. Na současnou Kupkovu výstavu v Salmovském paláci použili velkou část trvalé Kupkovy expozice ve Veletržním paláci a zdi ponechali prázdné. To se za minulého vedení nikdy nestalo. Je to neúcta a lenost. A to jsem vyjmenoval jen pár křiklavých případů.

Vina je na pracovnících Národní galerie, kteří se bojí o svá místa a proto mlčí. Vino je Ministerstvo kultury, které zavírá oči a zacpává si uši před skutečností, vina je vláda, které je výtvarné umění lhostejné. Zajímají ji pouze lidé od divadla a filmu, poněvadž ti křičí do médií.

Zdá se, že lhostejnost a lenost se stávají v naší společnosti ctnostmi.

Milan Knížák

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com