Průnik několika krajin, 1993, akryl, uhel, textil a kov na plátně, 175x300cm Průnik několika krajin, 1993, akryl, uhel, textil a kov na plátně, 175x300cm
Interview pro Parlamentní listy | Aktuality | milanknizak.cz

Interview pro Parlamentní listy

Co si myslíte o státu, kde Poslanecká sněmovna projednává bod Daňové podvody ministra financí, a dotyčný ministr financí otvírá někde dálnici a neobtěžuje se na jednání přijít? A kde premiér tohoto ministra neodvolá, i když pro tento bod hlasovala většina sněmovny včetně koaličních poslanců, což znamená, že ke strážci státní pokladny nemají důvěru.

Považuji takovou situaci za absurdní. Chtěl bych zdůraznit, že viník není jen A. Babiš, ale především premiér Sobotka, který od začátku musel vědět, že Babiš je žába na prameni. Bál se ozvat, aby mu neshodil vládu. To, že dnes Sobotka vytasil meč, je jen součást předvolebního boje, který mně připadá marný, poněvadž Sobotka svou kampaní odhaluje vlastní neschopnost.

Babiš opovrhuje našim demokratickým zřízením a měl by být z vedení státu okamžitě vyřazen. Parlament je nejvyšší zákonodárný orgán a jako takový musí být respektován. Babiš svým hulvátstvím uráží celý národ.

Před třemi lety jsem napsal A. Babišovi otevřený kritický dopis. Celou dobu se válel na internetu a nikoho nevzrušoval, před měsícem se najednou objevil na sociálních sítích a vzbudil řadu pozitivních reakcí. To znamená, že situace se mění k lepšímu.

Ale důvěru poměrně velké části občanů předseda hnutí ANO a vicepremiér, ministr financí Andrej Babiš stále má, je nejpopulárnějším politikem a jeho hnutí vede žebříčky volebních preferencí. Není vyloučeno, že se po podzimních sněmovních volbách stane českým premiérem. Jak si to vysvětlujete?

Nemám důvěru v žebříčky oblíbenosti, zvlášť, když Babiš vlastní řadu médií a má dostatek prostředků na to, aby mohl úspěšně podplácet. Ta méně inteligentní část národa ho, bohužel, stále obdivuje a nevadí jim, že lže, obdivují se mu, že je bohatý a přijímají jeho kanální slovník, kde hrubost zaměňují za otevřenost.

Taktika nadávání a plivání kolem sebe, kterou realizuje A. Babiš od začátku svého působení v politice má mezi čecháčky úspěch. Nemyslím si, že Babiš vyhraje volby a bude premiérem, ale i když je vyhraje, věřím v rozum ostatních politických stran, které by ho měly z vedení vyšachovat. Kdyby komunistický kádr, spolupracovník Státní bezpečnosti a majitel pochybného jmění neštítící se podvodů, stál v čele naší země, byl by to propad na politické dno a ztráta demokracie.

A co Českou republiku a politickou scénu podle Vás čeká, stane-li se Andrej Babiš premiérem? Už nyní hovoří o potřebě ústavních změn, zrušení Senátu, snížení počtu poslanců apod. A netají se sympatiemi k prezidentskému systému.

Andrej Babiš mluví o všem o čem si myslí, že by zabralo, ale tak velké ústavní změny potřebují pečlivou přípravu. Rád by se zbavil klasických politických zvyklostí. Chtěl by malý parlament, který by byl jen sborem kývačů na jím navržené zákony.

Současný prezident ve své ješitnosti naskočil na Babišovské špeky a snaží se ho za každou cenu udržet u moci. Ví, že Babišův elektorát je i jeho elektorátem.

Zeman nechápe, že Babiš jde přes mrtvoly. Jakmile by mu byl prezident nepohodlný, hodil by ho bez váhání přes palubu. Zeman je zaslepen nenávistí k těm, kteří mu překáželi na jeho cestě vzhůru a nikdy nezapomene hledat způsob odvety a proto je ochoten se spojit i s ďáblem.

Už dnes si zve Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na kobereček zástupce České televize kvůli kritickým pořadům na ministra financí, což si dosud nikdo nedovolil, ať byly ve veřejnoprávních médiích uváděny sebekritičtější i sebekotroverznější pořady. Jak dnes vidíte svobodu slova v českých médiích? A nehrozí cenzura, pokud vyhraje hnutí ANO?

Poslanecká sněmovna Radu volí a tak jí může i odvolat. Všechno zpochybňování demokratických principů by mělo být okamžitě pranýřováno a napravováno, ale ve většině Českých médií už dávno nevládne svoboda slova.

Na politické scéně dochází jen k drobným změnám. Sjezd ČSSD potvrdil předsedu Bohuslava Sobotku i lidi, které si do vedení přál, a doufají, že přece jen se jim podaří zvítězit, ale někteří odborníci, například komentátor Bohumil Pečinka říká, že tak ČSSD čeká osud ODS. Myslíte si to také?

Nepřál bych si, aby ČSSD prohrála proto, že jí porazí Babišova monarchie, ale, bohužel, pod vedením Sobotky jí nic jiného nečeká. Trapné levicové projekty, kterými se Sobotka na sjezdu prezentoval, k vítězství nepovedou. Byl bych rád, kdyby ve volbách zvítězily pravicové strany, ale mám-li se rozhodnout, co je větší nebezpečí -  ANO či ČSSD, rozhodně děsivější je ANO, které se mění v totalitní blok. Sociální demokraté si přece jen chrání zbytky demokracie. Chybou je, že socani drží na čele strany nezkušeného a nikdy nic neříkajícího Sobotku. Je to typický produkt parlamentního dorostu.

Občanští demokraté se jen pomalu zvedají ode dna, ODS má daleko k preferencím, na které byla v minulých letech zvyklá,  ale na její kandidátky se dostávají některé výrazné osobnosti jako například v Praze Václav Klaus mladší, syn bývalého prezidenta. Jaké jsou podle vás jeho šance v politice? Někdo mu dokonce předvídá, že jednou převezme vedení v ODS, jisté je, že ambice na to má. Dá se říci, že tady jablko nepadlo daleko od stromu?

ODS jde pomalu nahoru, poněvadž zatím nemá charizmatického lídra. Petr Fiala je vzdělaný a slušný člověk a určitě je ve straně potřebný, ale urputnost a určitá pozitivní primitivnost mu chybí. V. Klaus, jun. je přínosem pro stranu a možná by mohl převzít první roli. Není jako jeho otec. Nacházím u něho určitou razantnost, kterou má asi po matce. Senior je intelektuálnější, ale současný vůdce potřebuje především „tah na bránu“.

V minulých dnech také zaznělo dlouho očekávané rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, že bude znovu kandidovat na Pražský hrad. Vítáte toto rozhodnutí? A jak vidíte případné druhé volební období Miloše Zemana? Podle bývalé místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové by byl jako utržený ze řetězu, protože už by ho nebrzdilo nic a nikdo.

Očekával jsem, že si Miloš Zeman nenechá ujít druhou kandidaturu. Je ve své roli totiž velmi spokojen, připadá si jako světový politik a zapomíná přitom, že jeho píseček je jen plivátko, kde může skákat od rána do večera a nic se nezmění.

Jsou oblasti, kde s Milošem Zemanem souhlasím, ale častěji z jeho názorů šílím. Na druhou stranu, když si uvědomím, že na prezidenta kandiduje Michal Horáček s jeho temnou minulostí a směšným egem, připadá mi Miloš Zeman jako výborný kandidát.

Při minulých prezidentských volbách jsem k urně nešel. Neměl jsem kandidáta ani v prvním, ani v druhém kole. Vypadá to, že na tom budu podobně.

Miloš Zeman je považován za favorita, má důvěru poloviny národa. Myslíte si, že má skutečně vítězství jisté, nebo že může mít někdo šanci ho porazit? A vidíte někoho takového mezi těmi, kteří se už rozhodli kandidovat nebo o tom alespoň uvažují, kdo by mohl být rovnocenným soupeřem Miloše Zemana?

Množství mě nikdy nepřesvědčilo. Pravda může být u jednoho zrovna tak jako u většiny a tak mě podpora půlky národa neoslňuje. Nevím, kdo opravdu půjde do voleb. Bývalý předseda Akademie věd Drahoš by určitě byl inteligentním reprezentantem země, ale obávám se, že ho bude volit jen malá část populace. Navíc, vždy jsem si představoval prezidenta jako osobnost propojenou s politikou, osobnost, která něco v životě riskovala, nějakým způsobem, i když třeba nepřímo, se na prezidentskou roli připravovala. Jen tak vylovit králíka z klobouku, byť i čistokrevného, mi připadá nefér.

Jak vnímáte prohlášení prezidenta, že vlastně žádnou volební kampaň vést nebude, nebude chodit do televizních diskusí a nebude útočit na protivníky ani útoky opětovat?  Dá se tomu vzhledem k naturelu Miloše Zemana věřit, i vzhledem k tomu, že si volební kampaň už vlastně svými návštěvami v krajích dávno dělá? Navíc za peníze krajů.

Toto prohlášení je určitě chytrou strategií, která umožní vytvořit si zvláštní kategorii: Já Zeman a pak ti ostatní … Kdyby se objevil chytrý kandidát, mohl by toho využít a Zemana porazit vlastní zbraní, ale žádného takového nevidím. Připadá mi normální, že prezident jezdí po krajích a není jen maskotem zavřeným v hradní kleci.

Je nějaká osobnost, kterou byste Vy osobně rád viděl příštích pět let na Pražském hradě? Jaký by měl být prezident České republiky?

Rozhodně nebudu nikoho jmenovat. Jako prezident by se mě líbil člověk, který je schopen jasných a dobře vyargumentovaných názorů a jasně patrného morálního kodexu. Nechci loutku v rukách vlády a Parlamentu, ale v žádném případě narcistního vládce Pražského hradu. I pro prezidenta platí, že pokora šlechtí. Skutečná pokora neubírá odvahu, spíše naopak, dává odvaze smysl.

Prof. Milan Knížák

 

DOVOLUJI OTISKNOUT POUZE V PLNÉM A NEZKRESLENÉM ZNĚNÍ.

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com