NOT EQUAL, 2017, akryl, sprej na plátně, 130x100 cm NOT EQUAL, 2017, akryl, sprej na plátně, 130x100 cm
Interview pro PL s L. Frantovou | Aktuality | milanknizak.cz

Interview pro PL s L. Frantovou

Premiér Andrej Babiš na 5. sněmu hnutí ANO uvedl, že by chtěl být premiérem do roku 2025. Co by to podle vás znamenalo pro Českou republiku?

Znamenalo by to především velký nárůst Babišova majetku a vybudování kanálů, kterými se ze státu odčerpávají finance směrem k Babišovým podnikům. To by provázelo zásadní omezení demokracie a svobody navracením se do předlistopadových poměrů, poněvadž starý komunista Babiš nic jiného nezná.

Andrej Babiš také prohlásil, že „náš národ je geneticky předurčen, abychom hráli větší roli než dosud.“ Který národ myslí? A co vám tento výrok připomíná?

Nevím, jestli je Babiš schopen myslet, když poslouchám jeho prohlášení, tak nemohu uvěřit, že to někdo může brát vážně. Je tam tolik protimluvů, tolik hlouposti, že to je nad mé chápání. Babiš se chová jako kdyby jeho tatínek byl Přemysl oráč a přitom neumí ještě ani pořádně česky.

Babiš obsáhle kritizoval 90. léta. Šlo prý o dobu, kdy naší zemi vznikly „nevratné škody“, kdy si ODS „nakradla miliardy“ a „ničila celý demokratický systém“. Lze se s takovým hodnocením ztotožnit?

Podle mne byla devadesátá léta velmi čerstvou a zajímavou dobou, kdy se odehrálo vše podstatné. Tehdy jsme udělali tolik zajímavých politicko-společenských změn jako žádná z okolních zemí. Proklínanou kuponovou privatizaci považuji za jedno z nejrozumnějších, téměř geniálních, řešení. Demokracii jsme se v té době úporně učil. Ve všem, co se v té době dělo, bylo velké procento nadšení a to považuji za nesmírně důležité. Samozřejmě, že ve společnosti, která prošla velkou změnou je vždy možné rychle zbohatnout a ne vždy zcela čistě. Podívejte se do historie na situace po válkách, revolucích nebo přírodních katastrofách. Komunisté, které jsme nechali svobodně žít si dali závazek pomalu rozkládat nový režim. První, kdo jim to umožnil je Babiš. Žvásty o zlodějské ODS mi připadají směšné. Jeden z největších zlodějů devadesátých let, kdyby se odehrávaly tak, jak to líčí Babiš, by byl on sám.

Po „divokých 90. letech“ nastalo podle Babiše období, kdy se toto rozkrádání „tutlalo a legitimizovalo“. Kdy se naše „zdevastované hospodářství“ otevřelo zahraničnímu kapitálu, který nahradil neúspěšnou českou cestu. V důsledku toho tečou z naší země stovky miliard na dividendách, sdělil Babiš. Souhlasíte s tímto názorem?

Pamatuji se velmi dobře, jak oproti Klausově „České cestě“ začal dnešní Babišův spojenec Miloš Zeman propagovat vstup zahraničních podnikatelů. ODS byla ta, která chtěla českou cestu s majetkem v českých rukách.

Korupčním systémem v Česku Babiš podle svých slov „z duše pohrdal“, a proto se rozhodl vstoupit do politiky. Jak komentovat fakt, že v první dekádě tohoto století premiér Babiš zbohatl?

Pro mne je Babiš prototypem korupčníka a všechny informace, které se ke mně dostali o jeho minulosti a podnikání to dotvrzují. Babišova prohlášení jsou jen populistická lákadla jak získat neinformované a líné voliče.

Andrej Babiš řekl, že má pocit, jako by země vznikla až s nástupem ANO do vlády, jakoby tady do té doby nic nebylo. Jak tento výrok vnímáte?

Tento výrok je něco tak absurdního a odporného, že nechápu, jak může kdokoliv s Babišem jednat jako s normálním člověkem. Je to úchylné, patologické. ANO není politická strana, je to jen hejno Babišových sluhů. Za tento výrok by měl být Babiš zbaven svéprávnosti.

Předseda hnutí ANO chce bojovat proti různým monopolům a oligopolům. Je to dostatečně věrohodné?

A co jsou jeho podniky? On sám je prototypem oligarchy.

Zahraniční média nedávno přinesla svědectví o tom, za jakých podmínek pracují zaměstnanci v Agrofertu. Ale jeho zakladatel Andrej Babiš nyní kritizuje zahraniční investory a vyzývá je, aby byli odpovědní společnosti a dobře zaplatili naše lidi. Nemělo by se to týkat i jeho firmy?

O tom, jak pracují lidé v jeho podnicích jsem již před dlouhou dobou slyšel (byl o tom natočen film), ale nikoho to vlastně nezajímalo. Je pro českou scénu typické, že se věci nedotahují do konce. Babišovo jednání naplňuje přísloví o tom, jak zloděj křičí „chyťte zloděje!“

Premiér se také zastal svého ministra dopravy za ANO Dana Ťoka kvůli silné kritice za výstavbu dálnic ze strany opozice i komunistů podporujících vládu. Podle něj Ťokovi předchůdci soutěžili kilometr dálnice za 250 milionů, ale Ťok za 150 až 200 milionů korun. A dodal, že i D1 postavil totalitní režim, ale kdyby ji stavěly „demokratické strany“, dopadlo by to jako „dálnice z Hradce do Olomouce“.

Slyšel jsem už tolik Babišových blábolů, že je to zbytečné komentovat. Ministr Ťok dává každý den důkazy o své neschopnosti. Jeho vazby s A. Babišem jsou nejasné. Babiš těžce shání věrné otroky, kteří jsou schopni a ochotni zasednout v jeho vládě. To, že vládu podporují komunisté, kteří chtějí demokracii škodit, chápu, ale účast ČSSD ve vládě považuji za trestuhodnou a doufám, že ČSSD bude za to patřičně potrestána.

Velký posměch vyvolala ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, když prohlásila k problému drahých telekomunikačních služeb, že “ potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo těch mobilních sítí, a to je jedna z cest, která k tomu zlevnění dat povede. Když budou vyšší příjmy z toho vyššího objemu prodaných dat, tak mohou být ty ceny nižší.“

Očekáváte, že členka Babišovy vlády bude mluvit rozumně? Já ne.

 

 

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com