Stopa, 1971		Stopa, 1971
KAM SE ZTRATILA DEMOKRACIE? | Aktuality | milanknizak.cz

KAM SE ZTRATILA DEMOKRACIE?

Korejské i vietnamské války trvaly dlouho. Nedá se říct, že by je Američané vyhráli, poněvadž zbyl podivně komunistický Vietnam a agresivní Severní Korea. Ani v dalších lokálních konfliktech např. v Malé Asii nebyli Američané jasnými vítězi. Proč to píši? Ani ve válce Ruska proti Ukrajině nemusí dojít k poražení jedné strany a tančení na její mrtvole, ale k nějakému typu příměří, vytvoření rovnováhy, najít způsob jak zachránit vlka i ovci. Je to o jednání, jednání, jednání. A bez demagogie …

To, jak herecký prezident Ukrajiny a zpozdilí Evropští politici rozdmychávají Ukrajinský konflikt, je nebezpečné. Východní Ukrajina je problémem dlouhodobým a měl by se řešit diskuzí, ne ozbrojeným konfliktem. Podněcování k válce je ta nejpitomější varianta. V naší nejisté době, kdy se do vlád všech zemí dostávají velmi podivní jedinci o kterých nevíme zda jsou stabilní a jak se zachovají pod tlakem okolností, je situace zvlášť nebezpečná.

Zmáčknutí atomového knoflíku může být opravdu dílem náhody nebo osobního selhání, které zažehne konflikt, jež nebude možno zastavit a který postihne nejen válečnou zónu, ale celý svět.

Není kam emigrovat, není kam utéct. Pokud vypukne světová válka, všude nás dostihne. V takovém případě by bylo asi nejlepší vyjít před dům, posadit se a čekat až to rychle přijde. Každé zdržení by přineslo jen větší utrpení.

Zatímní stav reinkarnuje totalitní prvky. Roste cenzura, která polarizuje společnost a anuluje demokratické principy. Zmatená podpora Ukrajinských emigrantů, která vede k ožebračení naší země sebou přináší politickou nejistotu a občanskou neposlušnost. Ukrajině ani Evropě nepomůže chudé a rozvrácené Česko. Pomoc potřebným je něco samozřejmého, ale nelze jedněm pomáhat a druhé destabilizovat.

Současná situace dává zelenou tlučhubům a rychlokvašným politikům. Věřil jsem, že postbabišovská vláda dá naši zemi do pořádku, ale zatím jen prodloužila nouzový stav a politici si hrají na hrdiny v neprůstřelných vestách a přilbách, aby byli na Evropském jevišti dobře vidět.

Kam se ztratil zdravý rozum?

 

25.4.2022

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com