Dvojité kompozice, 1991 Dvojité kompozice, 1991
Ministr kultury Herman by měl abdikovat | Aktuality | milanknizak.cz

Ministr kultury Herman by měl abdikovat

Ministr kultury Herman by měl abdikovat

Jeho naprosto nekvalifikované rozhodnutí o uvedení Jiřího Fajta do funkce ředitele Národní galerie proti vůli podstatné části odborné veřejnosti a bez respektu k názorům lidí, kterých se to týká, tzn. vedoucích pracovníků Národní galerie, kteří si ještě pamatují jak působil Jiří Fajt v této instituci, bez diskuze s představiteli Pražského hradu, kde zanechal obrovský dluh za výstavu Karel IV. a bez verifikace Fajtova uváděného životopisu, bez ohledu na mnohamiliónové finanční propady, které za sebou zanechal, by mělo vést k tomu, aby ministr kultury Herman abdikoval. Svým činem ukázal, že podléhá lobistickým a politickým tlakům a to je něco, čemu ministr kultury v žádném případě podlehnout nesmí. Nehledě k tomu, že bývalá ministryně kultury Alena Hanáková jmenovala Fajta v době, kdy byla v demisi a odvolána a v podstatě už neměla na úřadě co dělat. Navíc tato ministryně nechala zaplatit dluh ve výši 10 miliónů, který zbyl po Fajtovi ve Středočeské galerii v Kutné Hoře za výstavu Jagellonců z ministerského fondu určeného na úhradu škod po katastrofách a nenadálých nutných výdajích.

Fajtovy projekty byly vždy předražené. Za poslední výstavy navíc dodnes dluží katalogy, které měly být jejich součástí.

Tlaky sponzorů, kteří vlastní cenná umělecká díla a chtěli by zrušit jejich památkovou ochranu, což je v gesci Národní galerie a Ministerstva kultury, jsou velkým nebezpečím pro náš kulturní poklad a pokud není Ministerstvo kultury, potažmo jeho ministr schopen takovým tlakům čelit, nemá na ministerstvu co dělat.

Myslel jsem si, že je pan Herman slušný člověk, ale přesvědčil jsem se, že je to asi jinak. Na mé dopisy neodpovídá. Chápu, že nemůže odpovídat na všechny dopisy, ale když mu napíše o Národní galerii člověk, který stál v jejím čele bezkonkurenčně nejdelší dobu z naší polistopadové historie, měl by alespoň sdělit, že takový dopis obdržel.

Vážený pane Hermane, odejděte z Ministerstva kultury.

Milan Knížák

 

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com