Nová asymetrie, 1983 Nová asymetrie, 1983
Mučedník | Aktuality | milanknizak.cz

Mučedník

Výtvarník, který vystupuje pod jménem Roman Týc, nastoupil jednoměsíční trest odnětí svobody a strhla se hysterická vřava. Přiznávám, že mě to nepřekvapuje. Hysterie je něco, co v současnosti prostupuje celou naši společnost. Ale podívejme se na to realističtěji.

Umělec se při své práci může dostat do situace, že pociťuje nutnost porušit zákon společnosti v které žije. Pokud považuje učinění takového kroku za podstatné a opravdu důležité, měl by to udělat, ovšem s vědomím, že společnost se může bránit. Není to obrana proti umění, ale proti porušování zákona. Pro umělce platí stejné zákony jako pro ty ostatní. Musí to tak být, poněvadž není nikdo, kdo by uměl stanovit, který čin a který umělec má být ještě tolerován a který ne. Podotýkám, že se mi legrační paňáčci na semaforech líbili, ale to nic nemění na situaci, že jejich instalováním narušil umělec teritorium někoho jiného.

Pan Týc odešel do vězení s velkým humbukem. Nezapomněl přitom napsat opravdu hysterický dopis soudkyni, kde si (mimo jiné, rovněž ostudné) dovoluje přirovnávat dnešek ke komunistické totalitě. Nepřeji mu, aby poznal co to je taková totalita a nejsem si jist, že by si tehdy dovolil byť jen zlomek toho, co si dovoluje dnes.

Chtěl bych upozornit na jednu důležitou věc. Roman Týc zdaleka nevyužil všeho, co náš právní systém nabízí a už hovoří o jeho nedokonalosti. Pokud byl nespokojen s výši částky za způsobenou škodu a s výši (či jen existencí) pokuty, měl se odvolat k vyšší instanci a pomocí znaleckých posudků a dalších obvyklých soudních instrumentů se domáhat spravedlnosti.

Roman Týc nic z toho nevyužil a proto nemá právo obviňovat společnost. Více stupňový soudní systém je zaveden právě proto, aby mohly být přehmaty či omyly řešeny.

Umění je azyl ducha, nikoliv těla. Naše tělo, naše osobnost žije v nějakém prostředí a pokud chce v takovém prostředí žít, musí přijmout jeho principy.

Vzpoura proti společnosti je někdy vzácná a důležitá, ale člověk by neměl být zbabělý. Mě, bohužel, připadá, že Roman Týc se buď vypočítavě stylizuje do polohy rebela a mučedníka anebo není schopen nést následky svých činů.

 

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com