Venčení punkového psa, 1988, akryl na plátně, 175x300 cm Venčení punkového psa, 1988, akryl na plátně, 175x300 cm
NEUVĚŘITELNÝ SKANDÁL NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE | Aktuality | milanknizak.cz

NEUVĚŘITELNÝ SKANDÁL NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE

 

Národní galerie zavřela všechny své budovy. ABAS, která je novou firmou střežící NG (poněvadž s tou původní, jež osvědčeně a bezproblémově po léta hlídala náš národní poklad, rozvázal ředitel Fajt smlouvu v podstatě bez důvodu) prohlašuje, že jí Národní galerie neplatila, což je patrně pravda i když Národní galerie tvrdí, že firma nedostatečně plnila své závazky. Ať je to jakkoliv, něco podobného se nemůže stát a také v polistopadové historii se nic takového nestalo. Je to další důkaz absolutní nekompetentnosti a neschopnosti Jiřího Fajta a ministra Daniela Hermana, který ho drží na ředitelském postu a odmítá respektovat kritické hlasy.

Jiří Fajt způsobil v Národní galerii velký zmatek. Propustil většinu odborných pracovníků, NG už není schopná plnit svůj program a téměř všechny výstavy přebírá od jiných muzeí či hledá na ně kurátory mimo galerii.

Všechno, co v NG fungovalo, Fajt rozbíjí a zřizuje znovu a můžeme si jen domýšlet proč tak činí. Je známý nezřízenou touhou po penězích. Určitě si většina z nás ještě pamatuje, jak Fajt oslovil banku, zda by nesponzorovala jeho plat do výše 150 000 a prezident republiky ho následně odmítl jmenovat profesorem. Nejsem tady od toho, abych hodnotil celou činnost Jiřího Fajta, jen znovu prohlašuji, že nucené zavření všech objektů Národní galerie je bezprecedentní událost po které by mělo okamžitě následovat odvolání generálního ředitele NG a demise ministra kultury.

Národní galerie se stará o jeden z největších hmotných statků této země (movitý majetek se odhaduje na cca 600-900 miliard korun) a umělecká a historická hodnota sbírek je nevyčíslitelná. Je významově na podobné úrovni jako např. korunovační klenoty. Ochrana a prezentace sbírek je prvořadým úkolem Národní galerie.

Prof. Milan Knížák

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com