Nová asymetrie, 1983 Nová asymetrie, 1983
NOVÉ LOGO AKADEMIE VÝTVARNÝCH UMĚNÍ | Aktuality | milanknizak.cz

NOVÉ LOGO AKADEMIE VÝTVARNÝCH UMĚNÍ

Dobry den,

do redakce nam prisla informace o tom, ze AVU hleda nahradu za vase logo a nabizi za nej 800 tisic. Kc. Zajimava je jedna veta v tiskove zprave a to, ze stavajici logo neni mozne vyuzit kvuli autorskym pravum, jejichz jste drzitelem.

Mohl byste se k tomu prosim vyjadrit? Prijde mi ta informace trochu jednostranna a navenek to vypada, ze jste si za licenci za logo rekl nejmene milion korun, takze se AVU vyplati mit logo nove.

Tiskovou zpravu posilam v priloze.

Preji hezky den, Martin Kalda šéfredaktor Design portálu

3.10.2018

DOBRÝ DEN,

NIKDO Z AVU SE MNOU O LOGU NEJEDNAL.ŽÁDNÁ AUTORSKÁ PRÁVA JSEM NIKDY NEUPLATŇOVAL. TO LOGO JSEM PRO AKADEMII VYTVOŘIL ZADARMO, STEJNĚ JAKO INSIGNIE A TALÁRY.

JESTLI VEDENÍ AVU TVRDÍ NĚO JINÉHO, TAK LŽE.

ZDRAVÍ PROF. MILAN KNÍŽÁK

3.10.2018

Dobry den,

diky za rychlou odpoved. O vyjadreni jsem pozadal i rektora AVU a poradatele souteze — organizaci Czechdesign.

Osobne mi castka 800 tisic za novy vizualni styl neprijde adekvatni, zvlaste v situaci ve chvili kdy skola jiz fungujici logo ma.

Hezky den, Martin Kalda

3.10.2018

Právě jsem poslal následující e-mail rektorovi AVU. Zdravím, MK

 

Pane rektore,

Nesouhlasil jsem nikdy s tím, aby jste zaujmul pozici rektora Akademie, ale nikdy jsem si nepomyslel, že se uchýlíte ke lžím. V textu CZECHDESIGNU o vypsání soutěže na nové logo AVU se tvrdí, že má autorská práva na dosavadní logo znemožňují logo používat. NIKDY SE MNOU NIKDO Z AVU O LOGU NEJEDNAL. Je to bohapustá lež. To není hodno akademické půdy. Pošlapáváte všechny hodnoty, které jsme na Akademii od roku 1990 ctili.

Prof. Milan Knížák

3.10.2018

Vážený pane profesore,

nezlobte se, ale význam té věty je v tom, že AVU nemá Váš znak ve vlastnictví. Neexistuje žádná smlouva o podmínkách používání, neexistuje manuál jak ho používat. Nemůžu vypisovat zadání soutěže a dát v něm k dispozici něco co není AVU. Sám jste několikrát zasáhl do způsobu používání Vašeho loga na diplomantských katalozích AVU. Je to velmi citlivá věc.

Ano, a také hledáme nový koncepčně propracovaný vizuál AVU, ale pokud se v některých z předložených návrhů bude pracovat s Vašim logem, bude se to s Vámi řešit konkrétně.

S pozdravem

doc. MgA. Tomáš Vaněk rektor, Akademie výtvarných umění v Praze

7.10.2018

Vážený pane rektore,

Teď jsem se vrátil do Prahy a našel jsem Váš mail. Vaše odpověď mně uráží. Jestli jste si nevšiml, jsem ještě živý, slyším, vidím a umím umluvit a dokonce jsem ještě spolupracovníkem AVU, poněvadž vedu ještě dva doktorandy. Nebylo nic jednoduššího než mě o tom co říkáte uvědomit a se mnou jednat. Vy jste se však evidentně chtěli vyhnout jednání se mnou a zrušit všechno, co jsem zavedl. Akademie neměla se mnou žádnou smlouvu, poněvadž jsem všechno udělal zadarmo a ani mě nenapadlo za to něco požadovat a vlastnictví školy mě připadalo samozřejmé, jenže dnes vás něco podobného ani nenapadne. Považuji Vaše jednání za licoměrné.

Prof. Milan Knížák

7.10.2018

Vážený pane předsedo senátu, Vážení členové,

Chtěl bych tímto upozornit na podivné jednání Akademie výtvarných umění, především jejího rektora pana Vaňka. Škola vyhlásila soutěž na nové logo a já jsem se o tom dozvěděl od šéfredaktora designového časopisu, který se mi ptal, jaký jsem obdržel honorář za dosavadní platný návrh, poněvadž AVU teď hodlá investovat 800 000,- Kč.

Samozřejmě jsem nežádal žádný honorář a také jsem žádný nedostal a to ani za insignie, ani za taláry. Vše jsem, samozřejmě, udělal pro Akademii zadarmo. Nenapadlo mě za to vzít peníze.

Pan rektor mě sdělil, že nové logo musí vzniknout proto, že jsem škole nedal na ně právo. Netušil jsem, když  jsem reorganizoval Akademii na začátku roku 1990, že spolu přestanou pedagogové hovořit a budou intrikovat. Jak jsem sdělil panu rektorovi, ještě žiji, vidím, slyším, mluvím a je tedy možné (a bylo by to normální), kdyby se se mnou domluvil, kdyby se mi alespoň zeptal.

Současné jednání rektora AVU považuji za licoměrné, což jsem mu také písemně sdělil. Akademie se asi proměnila. Už není tou svobodnou a diferencovanou školou se škálou různých názorů. To, co vidím, ukazuje, že AVU je ve vleku hloupých módních trendů a stává se amatérskou filiálkou.

Žádám Vás tímto, pane předsedo i vážení členové, o důraznou nápravu. Je třeba zastavit ostudné výběrové řízení a jednat normálním, obvyklým, slušným způsobem.

Zdá se, že současný rektor chce vyhubit vše, co zbylo z naší éry. Vypadá to, že mu chybí nejen schopnosti, ale i slušné chování.

S pozdravem

Prof. Milan Knížák, Dr.A.

8.10.2018

Vážený pane profesore,

obdrželi jsme Váš dopis ve věci loga AVU v Praze. Vaši žádost na zastavení výběrového řízení na novou vizuální identitu AVU jsme projednali na zasedání AS AVU dne 17. 10. 2018.

AS AVU shledal, že výběrové řízení je zcela transparentní a v souladu s běžnou praxí, stejně tak jako částka alokovaná pro účely kompletní nové vizuální identity školy. O změně vizuálu školy jsou AS AVU i akademická obec průběžně informovány.

Akademický senát proto nebude navrhovat zrušení tohoto výběrového řízení.

S pozdravem

Mgr. et Mgr. Václav Janoščík, Ph.D., v.r., předseda AS AVU

17. 10. 2018

Vážený pane předsedo senátu,

Pochybuji o vaši schopnosti číst. Napsal jsem vám, tedy i senátu, dlouhý dopis na jehož konci byla zmínka o výběrovém řízení. Nikdy jsem nenapsal nic o jeho netransparentnosti, poněvadž o tom nic nevím. Vím jen, že ve slušné společnosti, o to víc na akademické půdě, se s autorem jehož práci chcete vyřadit z provozu, jedná, přinejmenším je informován. Nic z toho Akademie neudělala. Chováte se neuctivě, neslušně a já vámi opovrhuji.

Jestli si to neuvědomujete, tuto školu jsem po r. 1989 zcela nově vybudoval. Měla vynikající pedagogický sbor a byla to škola svobodná. Dnes je AVU v Praze hloupým ústavem ve vleku módních trendů a akademický senát není senátem, který má být spravedlivý, poctivý a svobodný v názorech. Nejste hodni svobodné školy.

Je mi vás líto.

Prof. Milan Knížák

17.10.2018

 

Senátu Akademie výtvarných umění v Praze

Nikdy mi nenapadlo, že se AVU, pro kterou jsem pracoval tak, že mi nezbyl čas ani síla na nic jiného, a totalitní školu se mi podařilo změnit v moderní a svobodnou Akademii, se stane něčím tak pokleslým. Místo, aby mně vedení školy poděkovalo za to, co jsem pro ni udělal, nepokládá za nutné ani mě se změnami seznámit. V tomto konkrétním případě se jedná o vizuální prezentaci školy, kterou jsem vytvořil bez nároků na odměnu a zajistil její realizaci za minimální peníze. Znak Akademie vyjadřuje ducha svobody a zároveň úcty k naší tradici. To jsou hodnoty, které přinesla tzv. sametová revoluce a kterých bychom si měli vážit. Vaše chování je ukázkou hrubosti a neslušnosti, které naši společnosti cloumají. Stydím se za vás, že jste tyto pahodnoty přijali za své.

Prof. Milan Knížák

18.10.2018

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com