Rektor při promocích v aule Anežského kláštera Rektor při promocích v aule Anežského kláštera
PLÝTVÁME ZÁMĚRNĚ A NEBO JSME TAK NESCHOPNÍ? | Aktuality | milanknizak.cz

PLÝTVÁME ZÁMĚRNĚ A NEBO JSME TAK NESCHOPNÍ?

Plýtváme záměrně a nebo jsme tak neschopní?

Bylo oficiálně oznámeno, že Národní galerie v Praze vypisuje výběrové řízení na úpravu Veletržního paláce. Chtěl bych veřejnost upozornit, že takové výběrové řízení již jednou proběhlo (před cca 10 lety), kdy se komplexně řešila přestavba Veletržního paláce pro potřeby Národní galerie. Soutěže se zúčastnila přední architektonická studia a projekty posuzovala renomovaná odborná komise. Vyhrálo známé liberecké studio Školka, které pod vedením Karla Hubáčka vytvořilo sérii důležitých projektů a vychovalo řadu našich předních architektů. Mimochodem, stálo také u původního projektu rekonstrukce Veletržního paláce po požáru v r. 1974 a proto také jeho architekti dobře znali problémy paláce.

Celé výběrové řízení a následná studie byly schváleny Ministerstvem kultury a projekt byl přijat a zaplacen.

Nepamatuji si výdaje kolem projektu, ale vím, že studie stála cca milión korun. Je to jen rámcová informace, všechny dokumenty jsou v NG a na Ministerstvu kultury. To říkám hlavně proto, abych upozornil, že se nejedná o nic tajného, zasutého, neznámého. Byla to velká veřejná akce. Bohužel, mojí následovníci v roli generálního ředitele nechali projekt v „šuplíku“ a současné vedení Národní galerie dělá jako kdyby nic takového neexistovalo.

Poslal jsem dopis o této skutečnosti ministru kultury, který mojí informaci nebere v úvahu. Je ochoten utrácet peníze za to, co jednou již jeho ministerstvo vyřizovalo.

Zdá se, že máme dost peněz na to, abychom je vyhazovali a ještě se tvářili jak jsme aktivní a progresivní.

Prof. Milan Knížák

Emeritní generální ředitel NG v Praze

v letech 1999-2011

 

 

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com