Odpady 1996-2000 a Odpady 1996-2000 a
PRAHA BUDE BRZY HNUSNÁ | Aktuality | milanknizak.cz

PRAHA BUDE BRZY HNUSNÁ

Praha už nebude perlou Evropy. Stačí si připomenout dva současné projekty, které jsou údajně připraveny k realizaci. Jedná se o dostavbu v areálu Masarykova nádraží, kde má být vybudován obrovský blok navržený známou kýčařkou Zahou Hadid a o plánované obrovité domy na žižkovském kopci (mimochodem vyšší jak současná Žižkovská televizní věž) v kterých má být několik tisíc bytů. Tyto odporné, pseudomoderní (pseudopostmoderní) kolosy budou viditelné odevšad. Hradčany se budou proti nim krčit na druhém břehu řeky jako chudý bratr.

Chápu, že finanční skupiny, které jsou plné nekulturních zbohatlíků chtějí podobné stavby prosadit, ale že čeští architekti s projekty souhlasí (např. Josef Pleskot) a navíc je i navrhují (žižkovské domy arch. Jiřičná), to považuji za profesní pokles, za nepochopení Prahy jako města s nádhernou pamětí. Už vůbec nechápu pražské úřady, které místo, aby Prahu chránily, přistupují na podobné projekty.

Jezdím po Praze a prohlížím si co vzniklo a vzniká. Je to typická internacionální nuda. Skoro vždy se jedná o derivace něčeho co vzniklo již jinde a téměř všechny stavby se vyznačují drsnou necitlivostí k tomu, co bylo kolem postaveno dříve. Bourají se normální slušné domy a staví se necitlivé skleníky, které kradou Praze magii.

Vyzývám tímto všechny, kterým jde o zachování Prahy jako historického města plného jemných zákoutí a podivných domů měnících ulice v tajemné labyrinty, aby se hlasitě vzbouřili.

Nechci se vyžívat v lyrických výlevech, ale Praha je pro mne prototypem užitečného města, které přináší svým obyvatelům i estetické uspokojení, jež je čím dál pro život důležitější.

Město Praha pěstovalo v lidech sounáležitost s historií a hrdost být jeho obyvatelem. Dnes jsme učinili z Prahy trapnou kulturní destinaci kam se jezdí turisté dobře najíst, napít a sexuálně uvolnit.

Turismus je jeden z největších ekologických zločinů. Přidal bych k tomu, že je i kulturním zločinem. Město má být především domovem pro jeho obyvatele. Turizmus mění vzhled i morálku měst. Místo občanské vybavenosti zřizují se pasti na turisty.

Architekti by měli patřit k elitě národa, ale vypadá to, že buď to jsou obyčejní kšeftaři a nebo slavomani, kteří se chtějí za každou cenu zviditelnit. Pláči nad tebou, Praho.

 

 

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com