REGISTR UMĚLECKÉ IDIOCIE
Kdo umí učí,
RUV 2010-2015
Vyd. Host, Brno, 2016
REGISTR UMĚLECKÉ IDIOCIE
Vyšla další kniha o RUV. Kdo neví co to je, tak Registr uměleckých výstupů, který se dříve jmenoval Registr uměleckých výsledků, což bylo zvlášť pikantní. Tento idiotský projekt (omlouvám se, že ho nemohu nazvat mírněji, poněvadž pro mne je RUV projevem bujícího profesního idiotství) se nedávno dostal jako samostatný paragraf do novely zákona o vysokých školách.
Když jsem působil v předsednictvu Rady vysokých škol a zároveň v Senátu Akademie výtvarných umění, tak tento Senát se vzepřel přijetí principů RUV. Bohužel, tehdejší rektor, Jiří Kotalík, jun. se toho nedržel a tak Akademie pobírala z tohoto programu finanční prostředky, což byla zásadní chyba. Po určité době se skupina pedagogů AVU v čele s primitivním Vladimírem Kokoliou přiklonila k RUV a dnes Akademie patří k těm, kteří už nejen musí tento systém využívat, ale dokonce chtějí. To je jeden z důkazů její degenerace.
Při vzniku systému RUV působil tým matematiků Přírodovědné fakulty univerzity Palackého v Olomouci zvláště při převodu slovních hodnocení do numerických tabulek. Jako dlouholetý pedagog, který působil jako rektor, vedoucí pedagog a přednášel na řadě univerzit v zahraničí, vím, jak je těžké, někdy nemožné, hodnotit kvalitu uměleckých děl a to i v případě, že je nezpochybnitelná. Umělecká díla i ze stejné doby jsou často založená na odlišných principech a přesto nelze ani jedno z nich označit za kvalitnější. Individualita hraje v umělecké oblasti nezastupitelnou roli a úkolem škol není vychovávat umělce, ale nabízet určitou pomoc na cestě vedoucí k umění. A proto také daleko důležitější než směšná hodnocení je pomalý a důkladný studijní proces na který se dnes, bohužel, klade malý důraz. Školy hovoří o elitnosti, ale já na nich žádnou elitnost nevidím. Všude se propaguje bezbřehá kreativita, která je k ničemu, pokud nestojí na základech důkladné zkušenosti a širokého poznání. Stanovy RUV, kde se mj. hodnotí kladně i přebírání módních trendů by měly být na uměleckých školách zakázány, nebo alespoň zesměšněny, rozhodně by neměly být užívány. Za tvůrce RUV je považován Miloslav Klíma z AMU v Praze. Takový člověk a jeho následovníci nemají na vysokých školách co dělat.
RUV je velkou černou skvrnou na českém školství. Obávám se, že takové černé skvrny najdeme i v jiných oborech, ale to už není moje parketa.
Tak jen dál vzhůru k idiotizaci uměleckého školství.
prof. Milan Knížák
26. února 2017