Z cyklu Složené obrazy, 2019, akryl a uhel na dřevotřísce, 110x220 cm Z cyklu Složené obrazy, 2019, akryl a uhel na dřevotřísce, 110x220 cm
Setkání s uměním | Aktuality | milanknizak.cz

Setkání s uměním

Muzeum má smysl i když je prázdné, i když tam nejsou návštěvníci. Vědomí existence muzea je něco jako vědomí pokladu. O státním  pokladu (nejen, asi to platí o většině pokladů) také víme jen  z doslechu, ale jsme si ho vědomi a to vědomí stačí. Samozřejmě bych nechtěl muzea zcela uzavřít, ale Matějská pouť v kterou se dnes muzea přetvářejí je nevhodným řešením. Vždy  jsem říkal, že na vstup do uměleckých muzeí by mělo být potřeba vízum, tzn. že by eventuální návštěvníci museli podstoupit nějakou snahu o možnost potkat se s uměním.

Trochu mi to připomíná obývací pokoj v maloměstském bytě, který byl neustále našlechtěný a rodiny ho nepoužívaly. Byl to jejich poklad, který ukázaly jen pozvaným návštěvám. Určitá tajemnost, skrytost a  drobná askeze jsou součástí lidského života a měly by zůstat zachovány. Dnes se vše skryté odkrývá, zveřejňuje, zlehčuje, vulgarizuje. Umělecké dílo je něco, co se v člověku zakořeňuje a takové zakořenění potřebuje čas a pokoru. Hlučící davy tomu nepomáhají. Dokud se budou muzea posuzovat podle počtu návštěvníků bude to znamenat úpadek vzdělanosti, ne její posílení. Je to jeden z omylů současného světa.

 

14.2.2022

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com