Z cyklu Tacho-geo, 1992, akryl a dřevo na plátně, 100x70 cm Z cyklu Tacho-geo, 1992, akryl a dřevo na plátně, 100x70 cm
Studentské protesty připomínají situaci po únoru 1948 | Aktuality | milanknizak.cz

Studentské protesty připomínají situaci po únoru 1948

Je smutné, že mě studentské protesty připomínají situaci po únoru 1948, kdy museli ze škol odejít ti nejlepší lidé, kdy došlo k podstatnému snížení nároků na výuku, a k politickému protekcionizmu.

Možná, že neklid na školách a v ulicích zapříčinila současná inflace vysokoškolského studia. Dnes se na vysoké školy dostane skoro každý kdo o to stojí bez ohledu na nutné předpoklady.

Protestující studenti neví o čem mluví. Provolání „za svobodné vysoké školy“ už svým titulem sděluje, že školství není svobodné. To samozřejmě není pravda. Pokud ho někdo činí nesvobodným, tak jsou to ti, co dnes křičí proti reformám aniž vůbec ví, co tyto reformy požadují a znamenají. Je to opravdu asi důsledkem přívalu lidí na VŠ, následné degradace studia a tedy i snížení kvality studujících.

Pokud nedojde k nějaké podstatné reformě vysokých škol, terciální školství v podstatě vymizí. Možná by současné situaci pomohlo zrušení veřejno-právních vysokých škol.

Mám dlouholeté zkušenosti s vysokými školami a z každoročních přijímacích zkoušek vím, že znalostní úroveň uchazečů přicházejících na vysoké školy je čím dál tím tristnější. Mají mezery i v oblastech, které obhospodařuje základní vzdělání a proto se nedivím tomu, že berou týden neklidu jako druh dobré zábavy, kde si mohou zanadávat, zakřičet, nic je to nestojí a ještě se cítí jako hrdinové. Učitelé, kteří je v tom podporují nepatří na vysoké školy.

Systém vysokoškolské reformy musí být opravdu důkladně prodiskutován, ale ve hře je tolik parciálních zájmů, že reprezentace vysokých škol není schopna připravit ucelený program. Navíc, veškeré činnosti jsou v naší společnosti prodchnuty populizmem, ale vysoké školství, aby bylo opravdu vysokým, tedy elitním, musí být populizmu prosto. Pokud chceme, aby naše společnost prosperovala, musí být vysoké školy vychovávající elitu národa vrcholně náročné. Primitivnost a vulgarita studentských projevů v týdnu neklidu vypovídá o primitivnosti protestujících.

Pokud se do čela společnosti prosadí duchovní lůza, nemáme šanci.

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com