Dvojskříň s kovovou intarzií, 1984, dřevo, kov, barva Dvojskříň s kovovou intarzií, 1984, dřevo, kov, barva
TEMNO. Ne od Jiráska, ale od nás ... | Aktuality | milanknizak.cz

TEMNO. Ne od Jiráska, ale od nás ...

Vysokoškolský pedagog nesmí ke studentům. I kvůli slovům o Ukrajině

KRISTINA CIROKOVÁ

Milan Javůrek vyučoval na Fakultě elektrotechniky a informatiky na pardubické univerzitě.

00:4210:49

Milan Javůrek vyučoval na Fakultě elektrotechniky a informatiky na pardubické univerzitě. Video: Kristina Ciroková, Jan Pospíšil

Vysokoškolský pedagog z pardubické univerzity měl na přednáškách o historii techniky prezentovat různé konspirační teorie a rozebírat i situaci na Ukrajině. Po zásadu vedení fakulty už nesmí ke studentům.

Docentovi Milanu Javůrkovi z Fakulty elektrotechniky a informatiky pardubické univerzity zakázal tento týden děkan Zdeněk Němec kontakt se studenty. Důvodem jsou dvě stížnosti, které na něj přišly v průběhu jara.

První se týkala toho, že na přednášce historie techniky měl prezentovat proruské názory k situaci na Ukrajině. „Pohledy studentů, kteří tento proruský hnůj nešťastnou náhodou poslouchali, radši komentovat nebudu. Lituji jen studentů z Ukrajiny,“ napsal student ve stížnosti. Identitu studenta redakce zná, ale chrání ji.

Milan Javůrek měl na přednášce rozebírat i ukrajinský Euromajdan. Bylo to den před zahájením ruské invaze. „Hlavním cílem bylo si uvědomit latinskou frázi „cui bono“, tedy „komu ku prospěchu“ se tyto demonstrace a převrat konaly a kdo z něho na Západu benefitoval. Je třeba se totiž vždy dívat i na tu druhou stranu mince. Tu, co nám média tají,“ popsal student ve stížnosti.

Děkan fakulty elektrotechniky a informatiky pardubické univerzity Zdeněk Němec na stížnost ihned reagoval. Pedagoga pozval na pohovor. Ten mu prý potvrdil, že skutečně toto téma na přednášce rozebíral. „A že je naváděl na dejme tomu weby, ze kterých by měli čerpat informace. Okamžitě jsem se od takového jednání distancoval a pana docenta jsem okamžitě konfrontoval s tím, že toto není na vysoké škole možné,“ uvedl pro Seznam Zprávy děkan Zdeněk Němec.

Ve stínu Majdanu

Docent Javůrek popsal incident ze svého pohledu. Ale pouze v e-mailu. Vylíčil v něm, že na přednášku přinesl knihu „Ve stínu majdanu“, ze které přečetl pár stránek. „Kdybych tušil, co tam za pár dní vypukne, určitě bych to nedělal. Vlastní názory veřejně zásadně nesděluji. Pouze studentům vždycky říkám, že mají o věcech přemýšlet a udělat si svůj vlastní názor,“ uvedl Javůrek.

NEZAČNEME PÁLIT KNIHY? Ptám se já.

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com