Zátiší se sovou, ze série Počítačových obrazů, 1996-1997, 100x125 cm Zátiší se sovou, ze série Počítačových obrazů, 1996-1997, 100x125 cm
UKRAJINA | Aktuality | milanknizak.cz

UKRAJINA

Současné napadení Ukrajiny ruskou a běloruskou armádou má kořeny v minulosti. Považuji za velkou chybu EU, která se od začátku (po zániku Sovětského svazu), od ruského státu distancovala. Věřím, že bylo dobré počítat s Ruskem jako s evropským státem, působit na demokratické struktury, které tam nepochybně existují a pomalu ho včleňovat do společenství evropských států. Rusko se dostalo do izolace, využívá spojenectví s Čínou a s Běloruskem a navazuje na komunistickou imperiální tradici, která v Rusku zdaleka ještě nevymřela a vytváří se tak protievropský blok.

To, že Putin je megaloman, to bylo jisté od začátku, ale podobné rysy má mnoho státníků. Dokonce bych řekl, že v politice jsou všude podobní lidé, jen někteří jsou více kultivovaní než ti druzí.

Současná válka je, samozřejmě, velkým neštěstím a hrozbou pro světový mír. Západní svět se přímo vyžívá v podpoře Ukrajiny a odsuzování Ruska a především Putina. Představují nám ho jako krvelačného vojevůdce, jako Hitlera, jako zrůdu.

Putin, který vyrostl v tajných službách je nepochybně negativní figurou, ale současné protiputinovské divadlo je trochu směšné. Samozřejmě, že považuji přepadení Ukrajiny za zločin, který musí být zastaven a potrestán, ale není to tak jednostranné jak to líčí média. Ukrajina žádá od EU řadu nestandardních kroků a to je vždy nebezpečné.

Svět se vždy začíná mobilizovat trochu pozdě. Moudrosti je na světě málo. To je ostatně dnes vidět na všech stranách našeho unifikujícího se světa.

 

2.3.2022

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com