It’s me, 2010, akryl, uhel, papír a umělá hmota na plátně, 190x190 cm It’s me, 2010, akryl, uhel, papír a umělá hmota na plátně, 190x190 cm
UMĚNÍ U ZKOUŠKY | Aktuality | milanknizak.cz

UMĚNÍ U ZKOUŠKY

Včera, 6.9.2023 uvedla ČT art film ZKOUŠKA UMĚNÍ, který je ukázkou neschopnosti filmařů i Akademie výtvarných umění. Už titul filmu je idiotský. Pojednává o přijímacích zkouškách na Akademii. Žádné umění se nezkouší, ani zkoušet nedá.

Polovina filmu je zbytečná a nepodává informace o ničem. Vévodí mu pohledy přes záda paní vrátné na prázdný vestibul školy. Paní vrátná je na akademii patrně důležitou osobou. Ve filmu ale působí normálněji než představovaní pedagogové.

Záběry na prázdné kouty budovy Akademie jsou podstatnou součástí filmového díla. Film nezobrazuje AVU, jen její malý výsek. Nechápu proč? Není to proto, že to část pedagogů odmítla?

Podle filmu je nejdůležitějším člověkem na škole nevkusná a vulgární paní Olivová. Druhým hlavním hrdinou filmu je V. Kokolia, jehož hlubokomyslné úvahy zaplňují velkou část filmu. Pak už jen dva mladší pedagogové, jejichž jména si nepamatuji a možná ani ve filmu nezazněla. Chybí nejméně polovina pedagogů volných ateliérů a není ani zmínka o oddělení architektury a restaurování.

Akademie je představena jako patologický ústav, kde vládnou šílení učitelé a studují vyšinutí žáci, například uchazečka, která schvaluje kanibalizmus a touží ochutnat lidské maso, nebo jiná, která má prý všechny sexy a tak si říká MY, atd.

Nic o struktuře školy, o systému zkoušek, o smyslu studia umění, jen kuriózní detaily oblepené filmařskou naivitou.

Vypadá-li naše umělecké školství takhle, bylo by lépe ho zrušit.

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com