Hesla a plakáty AKTUAL Hesla a plakáty AKTUAL
ZLOČIN? | Aktuality | milanknizak.cz

ZLOČIN?

Kolem výstavy Svatovitského pokladu se rozvinula poměrně nepřehledná diskuse. Pojďme si proto zopakovat fakta. V den 85. výročí začátku okupace Čech a Moravy německými vojsky odjel český prezident do Drážďan, kde byla za jeho účasti zahájena rozsáhlá výstava Svatovitského pokladu, nejcennější církevní sbírky spjaté nejen s duchovní a kulturní minulostí i současností našich zemí, ale nedělitelně i se samotnou českou státností. (Ivana Kalinová)

7 + 1 viníků: prezident, premiér, předsedové obou komor Parlamentu, primátor města Prahy, Pražský arcibiskup, děkan Svatovitské kapituly. Toto je těch sedm, kteří nesou zodpovědnost za vydání Korunovačních klenotů. Osnovatelem je autor výstavy, podle mého názoru (založeném na dlouholeté zkušenosti) nejméně důvěryhodná osoba v Českém uměleckém muzejnictví -  Jiří Fajt.

Korunovační klenoty jsou základem naší státnosti, pokladem, který nemá nikdy opustit a dosud neopustil českou půdu. Zahájení jejich výstavy se odehrálo ve výročí dne, jež znamenal ztrátu naší suverenity, obsazení Hitlerovskými vojsky a úvod do Druhé světové války, zatím největšího konfliktu, který se na Zemi udál.

Za hlavního viníka považuji prezidenta Pavla poněvadž ten má být prvním ochraňovatelem české státnosti, ale jak se ukazuje i z jiných jeho skutků, v jeho případě to neplatí. Dokonce se zúčastnil vernisáže výstavy a tím legitimizoval tragickou minulost.

Těchto 7+1 viníků by se mělo za tento čin zodpovídat, rezignovat na své funkce nebo alespoň se za svůj čin veřejnosti veřejně omluvit.

 

PRÁVĚ JSEM SE OD AUTORKY ÚVODNÍHO TEXTU (IVANY KALINOVÉ - PUBLIKOVANÉHO V LN 17.4.2024) DOZVĚDĚL, ŽE JSEM NEBYL DOSTATEČNĚ INFORMOVÁN. I.K. MĚ SDĚLILA, ŽE ...Arcibiskupství a Metropolitní kapitula u sv. Víta s Jiřím Fajtem nevyvezli Korunovační klenoty jak píšete, ale valnou část Svatovitského pokladu včetně tzv. Korunovačního Kříže a Svatováclavského meče, které jsou s Klenoty vždy vystavovány. Za tuto výstavu je vedle církve zodpovědné Ministerstvo kultury, které vývoz povolilo. Držitelé klíčů od Korunní komory jsou z obliga…. (konec citátu).

OMLOUVÁM SE VŠEM DOTČENÝM. MILAN KNÍŽÁK


Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com