Tvorové - vojáci, 1993-1994, laminát, epoxidová barva Tvorové - vojáci, 1993-1994, laminát, epoxidová barva
Životopis | milanknizak.cz

Životopis

Studium

-1946-1954 Základní a střední škola - Mariánské Lázně -1948-1956 Základní hudební škola v Mariánských Lázních ...

CV Milan Knížák

Zastoupení v důležitých sbírkách Památník národního písemnictví, Strahov, Praha, Česká republikaArchiv Sohm, Stadtgalerie Stutgart, NěmeckoMuseum Sprengel, Hannover, NěmeckoSilverman’s collection, Michigan, ...

Nadace

Zásadní stipendia, stáže, pracovní pobyty 1968-1970 Pobyt v USA (na pozvání Skupiny FLUXUS). Přednášky a akce na univerzitách (Rudgers Uni N.J., ...

Ceny

výběr: - "Cena StB" - Milan Knížák, blokovaná osoba No IV. Kategorie nebezpečnosti, registrační číslo 30277 datum  zavedení 10.12.1966, Útvar S ...

Učil a přednášel

- University of Kentucky, Lexington (přednášel), 1969, KY., USA - UCLA Los Angeles (přednášel), 1969 CA., USA - HfBK Hamburg (přednášel),1983, Německo - ...

Zastoupení v důležitých sbírkách - výběr

Památník národního písemnictví, Strahov, Praha ČR Stadtgalerie Stuttgart, Německo Museum Sprengel, Hannover, Německo Silverman's collection, Michigan, USA Neuberger Museum, N.Y., USA Sammlung Feelisch, Remscheid, Německo Sammlung ...Narodil jsem se 19. dubna 1940 v Plzni. Bydleli jsme v Blovicích, kde otec učil na měšťanské škole. V pětačtyřicátém odešel na výzvu vlády učit do pohraničí do Mariánských Lázní, kde jsem také začal chodit do školy. Matka byla úřednice.

Maturoval jsem v roce 1957 a byl přijat na Vysokou školu pedagogickou obor výtvarná výchova-ruština. Chtěl jsem však malovat. Tato škola byla kompromisem mezi přáním mým a rodičů a důsledkem nepřijetí na AVU. Ruštinu jsem zanedbával a tak jsem byl nucen po semestru odejít. Udělal jsem zkoušku na přípravku Akademie výtvarných umění. Romantičnost, bezuzdnost, divokost zapříčinily můj předčasný odchod před ukončením roku. Pak 28 měsíců vojenská služba. Po ní pomocným dělníkem v PKOJF. Samostudium. Přijat na AVU. Tam jsem se setkal s leností, pohodlností v myšlení a záměrným odmítáním myslet a to i u pedagogů. Došel jsem v samostatné práci dál. Žádný profesor mě nechtěl vzít do speciálky. Tak jsem zase, ač nerad, odešel. Našel jsem si práci jako uklizeč mosteckých věží Karlova mostu.

V roce 1965 jsem byl přijat do Svazu československých výtvarných umělců. To jsem měl již za sebou práci, která našla odezvu hlavně v zahraničí. Byl jsem pozván do USA kam jsem se dostal až v roce 1968, kdy mi byl vydán pas. Později jsem studoval rok matematickou analýzu na matematicko-fyzikální fakultě UK.

Obdržel jsem řadu cen a nadací.

V letech 1990-1997 jsem působil jako rektor Akademie výtvarných umění v Praze, kde jsem stále vedoucím pedagogem. Učil jsem i v zahraničí.

Od r. 1999 generálním ředitelem NG v Praze.

V totalitním režimu jsem byl cca 300krát zadržen, perlustrován a krátkodobě vězněn policií. Několikrát řadu měsíců ve vyšetřovací vazbě. Odsouzen pro nepřekažení trestného činu zběhnutím, napadení policistů (to bylo ve Vídni 1968) a pro poškozování zájmů republiky v zahraničí. Od r. 1966 jsem byl evidován jako nepřítel státu.

Poslední má zakázaná výstava měla proběhnout v listopadu 1989.

Uspořádal jsem více než 120 samostatných výstav a zúčastnil se stovek společných téměř po celém světě. (O některých jsem se nedozvěděl.)

Vydal jsem cca 80 autorských knih a samostatných katalogů.

Víc než 10 hudebních nosičů. Jsem stále pošetilý.

Jsem stále pošetilý.

__________________________________________________

Rektor Akademie výtvarných umění v Praze 1990-1997

Profesor Intermediálního ateliéru na AVU v Praze od 1990-2015

Generální ředitel Národní galerie v Praze od roku 1999-2011

Členem Rady České televize od roku 2001-2004

 

Odkazy

Kontakty

Prof. Milan Knížák, Dr. A


info@milanknizak.com